Posty

Wyświetlanie postów z lipiec, 2019

Activiti explorer: jak nie zaciąga procesów z projektu, to znaczy, że nie łączy się z bazą

No niby oczywista sprawa, ale dla mnie to odkrycie.     Jak ostatnio stawiałem pierwsze kroki w Activiti, to nie było widocznych procesów z projektu. Mi się wydawało, że to normalne, ale dowiedziałem się, że normalnie są widoczne, więc to jest dobry sprawdzian czy jest odpowiednie połączenie z bazą.     Ciekaw jestem co o tym sądzisz. Możesz napisać mi swoją opinię w komentarzu.

IntelliJ: NumPad+/- - expand/collapse bloki kodu

Dzięki temu można się łatwiej połapać co gdzie jest.     To tyle ode mnie na dziś, zapraszam Cię do dzielenia się swoimi wrażeniami z tego posta, lub np. swoim dzisiejszym odkryciem  np. w komentarzu :)

IntelliJ: ctrl+r - repleace

Bardzo pożyteczne odkrycie jak dla mnie.     Od dawna korzystając z notatnika chwaliłem sobie używanie funkcji natychmiastowej zamiany znaków (ctrl+h) i o dziwo do tej pory nie wiedziałem, że IntelliJ też ma taką opcję.     Nawet w pierwszych tygodniach nauki pamiętam, że jak miałem coś do zmiany tylko kilku takich samych wyrazów na kilka innych, to brałem cały kod, kopiowałem do notatnika, zamieniałem i z powrotem do IntelliJ. Ha ha, miłe wspomnienia początkujących czasów. Od teraz natychmiastowa zmiana będzie jeszcze szybsza i skuteczniejsza.     A Ty znasz jakieś ciekawe skróty? Możesz mi je napisać np. w komentarzu :)

Activity designer - tworzenie procesów w Eclipse

Moje najnowsze odkrycie. Otóż jest coś takiego jak edytor procesów. To jest coś takiego, jak chcemy w naszym projekcie zrobić proces, w którym coś się wydarza.     Np. klikamy na button w pierwszym etapie procesu i pokazuje nam się 1/3 strony dla określonych użytkowników. Po kliknięciu na ten button, strona pokazuje się innym użytkownikom i widać 2/3 jej zawartości. Po ponownym kliknięciu na ten sam przycisk strona jest dostępna w całości ponownie dla użytkowników z etapu 1.      Jest to jedyna rzecz, którą muszę zrobić w Eclipsie, bo IntelliJ takiej opcji nie przewiduje.      Ciekaw jestem co o tym sądzisz, możesz wpisać swoją opinię w komentarzu :)

IntelliJ: ctrl + g - przejdź do konkretnej linijki

Ciekawa opcja, można przejść od razu do określonej linijki. Wystarczy nacisnąć w IntelliJ ctrl + g  i wpisać linijkę jak nas interesuje. Ciekaw jestem co Ty o tym sądzisz, możesz napisać o tym w komentarzu :)

PgAdmin ctrl + spacja pokazuje podpowiedzi tabel

Tego mi brakowało. Jak korzystałem z  Microsoft SQL Server to na bieżąco pojawiała się lista obecnych tabel, dzięki temu łatwiej nie popełnić literówki.      A jak chciałem coś zrobić na postgresie, to w pgAdminie nie pokazywały się tabele generycznie, wiec korzystałem trochę z graficznego edytora. Ale to tak średnio mi się podobało. Aż w końcu ostatnio pewien programista pokazał mi fajny skrót - ctrl + spacja  - i od teraz jak wpisuję nazwę tabeli, naciskam ten skrót i już są sugestie ;)     Ciekawe jakie Ty masz ulubione skróty pgAdmina, chętnie poznam jakieś jeszcze uproszczenia i uszybszenia tworzenia kodu. Możesz o tym napisać w komentarzu :)

Jeśli nie trzeba czegoś zmieniać, to nie zmieniać, bo lipa może być

Dzisiaj trochę filozoficznie, ale autentycznie i praktycznie.      Moja historyjka z życia jest taka:      Na dużym projekcie, z jakiegoś względu nie działał pewien dokument. Poruszyłem sztab programistów i po 15 minutach rozkminiania okazało się, że jest takie pole na każdym dokumencie w administracji jak "Dostępność" i słowo "Tak" i "Nie". I wystarczyło kliknąć "Tak" i już nullem nie rzucał system.     Zaraz po tej uldze przyszła mi do głowy chciwa myśl: Dlaczego nie miałbym mieć dostępnych wszystkich dokumentów? Nie znalazłem wystarczającego powodu, który by mnie skutecznie przed tym powstrzymał, więc radośnie zacząłem sobie udostępniać wszystkie dokumenty.     Z wielkim zadowoleniem, dumą i odrobiną poczucia lepszości od innych - oni mają ograniczone dokumenty, a ja mam full opcje, ha! - zacząłem przeglądać sobie różne dokumenty w systemie. Okazało się, że takiego wysypu errorów to jeszcze nie widziałem.     Prób...

Linux: shred od razu wbudowane, trwale wymazanie plików

Obraz
Jeśli chcemy mieć pewność, że jest bardzo mała szansa, że ktokolwiek przywróci nasz plik, to można użyć shreda : Za pomocą polecenia  shred  zawartość pliku zostaje zamazana, tzn nadpisana przez przypadkowe znaki, dzięki czemu odzyskanie zawartości staje się bardzo trudnym, czasem nie możliwym do wykonania zadaniem. Polecenie to w swojej najprostszej postaci nie usuwa pliku, a jedynie zamazuje zawartość - plik zostaje na dysku. Można wymusić usuwanie pliku. Składnia polecenia wygląda następująco. $ shred [OPCJE] Plik(i) Rysunek 1. pokazuje podstawowe zastosowanie polecenia  shred . Po wykonaniu tego polecenia plik zostanie na dysku i jeśli będziesz chciał zobaczyć zawartość pliku (użyj do tego polecenia  cat ) to najprawdopodobniej się zdziwisz ponieważ zawartością będą przypadkowe znaki nie nadające się do odczytania. Rys. 1. Polecenie shred - Zamazywanie zawartości pliku Jeśli chcemy aby po wykonaniu polecenia  shred  plik zniknął z dysku mu...

Wine - linuxowy program do odczytywania plików z windowsa

Krótko i na temat: Jeśli jest potrzeba, by na Linuxie odpalały się programy Windowsowe, to pobieramy, instalujemy i już.     U mnie działa ;)     Ciekaw jest co sądzisz o tym programie, możesz napisać swój komentarz w komentarzu :D

IntelliJ: evaluate - snadbox debugera (Alt+F8)

Fajna rzecz, nie dość, że debugger, dokładnie pokazuje jakie dane zaczytuje w każdej operacji, to jeszcze można sobie na każdym etapie wpisać funkcjonalność jaką chcemy przetestować, która nie będzie miała wpływu na istniejący kod.     Możemy sobie bezpiecznie przetestować różne opcje i ostatecznie na nic się nie zdecydować i mieć pewność, że nic nie zostanie trwale zmienione.     Ciekaw jestem Twojej opinii w tym temacie, możesz napisać co o tym sądzisz w komentarzu :)

Pasek przewijania reprezentuje ekran

Obraz
Ciekawe odkrycie. Jakoś nigdy nie zwracałem na to uwagi, a ostatnio uświadomiłem sobie, że ten pasek:     Reprezentuje ekran. W sensie jego długość pokazuje ile części strony jest obecnie widoczna na ekranie. Trochę może nie do końca jednoznacznie piszę. Wyjaśnię to na przykładzie. W powyższej sytuacji w IntelliJu jest w pewnym miejscu w kodzie podkreślenie na zielono pewnej frazy. Żeby wiedzieć mniej więcej gdzie jej szukać, to jest zaznaczona na po prawej kreską. Gdy przewijamy do danego miejsca to miejsce na pasku odwzorowuje w którym miejscu na ekranie możemy się spodziewać danego podkreślenia,     Na powyższym obrazku widać, że podkreślenie jest po środku ekranu obecnie wyświetlanego. Jakby zielony pasek byłby u góry paska przewijania, to by znaczyło, że to podkreślenie jest widoczne u góry ekranu, a jakby było na dole pasku, to było by na dole obecnie wyświetlanego ekranu.     Ciekaw jestem Twojej opinii, możesz napisać w komentarzu, co o t...

IntelliJ: Adnotacje - Prawym obok numeru linijki -> annotations to pokaze kto ostatnio zmienił linijke

Fajna opcja, żeby zobaczyć kto ostatnio zmieniał to co napisane, to wystarczy kliknąć obok linijkę i już wiadomo: kto i kiedy.     Ciekaw jestem co o tym sądzisz, możesz napisać w komentarzu swoją opinię :)

App inventor: da się odejmować SystemTime od Clocka

To ważna informacja, bo są one zapisane w innych formatach. Clock ma dużo informacji o czasie, łącznie ze strefą czasą, a SystemTime, to tylko zapis liczby milisekund,  które minęły od 1.01.1970 do dzisiaj. Tak, też kiedyś myślałem, że to jakaś niewiarygodnie wielka liczba, a to jedynie biliony ;)     W programowaniu juz się spotkałem z większymi liczbami, bo to przecież zwykły int wystarczy, nawet longa nie trzeba...     Ciekaw jestem Twojej opini o tym, możesz napisać co o tym sądzisz w komentarzu :)

Linux: przenoszenie folderów

Obraz
Cała sytuacja jest bardzo jasno i konkretnie opisana  tutaj : Aby przenieść pliki lub katalogi za pomocą konsoli używa się polecenia  mv . Za pomocą tego polecenia również zmienia się nazwy plików, lub katalogów.   Zacznijmy więc od podstawowego użycia, które przenosi plik, lub katalog do określonego miejsca podanego jako drugi argument (katalog). Rys. 1. Polecenie mv - Przenoszenie pliku Jeśli interesuje nas przenoszenie (oraz nadpisywanie) plików pod warunkiem, że przenoszony plik jest nowszy, niż plik, który ma zostać zamieniony możemy posłużyć się opcją  -u . Przeniesione zostaną też pliki, których nie było w katalogu do którego przenosiliśmy je. Rys. 5. Polecenie mv - Przenoszenie plików pod warunkiem, że plik jest nowszy, lub go brakuje Podobnie jak w przypadku polecenia  cp , jeśli chcemy, aby terminal informował nas o tym co robi - używamy opcji  -v . Rys. 6. Polecenie mv - Przenoszenie plików z informowaniem

IntelliJ: sprawdzanie różnic w plikach

Obraz
Kolejne kroki to: Umieszczamy pliki jeden pod drugim w drzewie projektowym IntelliJ. Zazaczamy oba z ctrl. ctrl+d (plik powyżej jest po lewej). Ciekaw jestem co o tym sądzisz, możesz napisać swoją opinię w komentarzu :)

PgAdmin bazadanych dla postgresa backup i restore

Jak w temacie, żeby zrobić backup i poterm przywrócić, to wystarczy zrobić  tak .     Ciekaw jestem co Ty o tym sądzisz, możesz napisać swoją opinię w komentarzu :)