Posty

Wyświetlanie postów z sierpień, 2019

Java: Iterator - klasa iterująca po liście

Ciekawej rzeczy się dowiedziałem: iterować po liście można nie tylko forem, czy for eachem, ale teraz iteratorem.     Wystarczy przywołać klasę i jak np. tokenizerem, można sobie iterować. Oto kod: Iterator it = list . iterator (); while ( it . hasNext ()) { Object val = it . next (); System . out . println ( val . toString ()); }     Więcej na ten temat, można poczytać np. w wikipedii .     A Ty co o tym sądzisz? Napisz mi w komentarzu jakie Ty znasz jeszcze ciekawe sposoby iterowania?

IntelliJ: CTRL + ALT + M/V/F - generowanie metody/zmiennej/pola

Automatycznie, bezproblemowo :)     To tyle ode mnie na dziś, zapraszam Cię do dzielenia się swoimi wrażeniami z tego posta, lub np. swoim dzisiejszym odkryciem  np. w komentarzu :)

Książki do programowania

Kiedyś na samą myśl o tym, by uczyć się informatyki z książki, od razu mnie odrzucało. Nie wyobrażałem sobie jak można uczyć się z książek. Przecież jest tyle tutoriali w necie, YouTube aż pęka od szkoleń i praktycznie każda kwestia jest wyjaśniona, a czytanie z książek jest takie nudne i w ogóle...   Aż do dzisiaj. Być może dojrzałem do książek. I pomyśleć, że do 21 roku życia nie przeczytałem ani jednej... serio. W każdym razie odnoszę wrażanie, że te zasady, które czytam z artykułów blogerów czy innych nauczycieli już mi nie wystarczają. Czuję potrzebę by wiedzieć więcej, tym bardziej, że pojawiają się kwestie, o których kilku różnych programistów, ma odmienne zdanie.     Chcąc więc korzystać z wiedzy tych najbardziej doświadczonych, skierowałem się w stronę książek uznawanych za najlepsze.     A więc z pomocą moich kolegów programistów z kilkuletnim doświadczeniem, stworzyłem kilkuelementową listę książek, z którymi zamierzam się zapoznać i które sam...

IntelliJ: ALT w debuggerze po najechaniu myszą pokaże jaka będzie wartość ze w skazanej części kodu

Tytuł nieco rozbudowany, ale nie miałem pomysłu jak to skrócić, może jeszcze do tego wrócę. kiedyś i skrócę.     Tymczasem, chciałem dzisiaj wspomnieć o ciekawym odkryciu ostatnimi czasy. Podczas debugowania, gdy nie byłem do końca pewien co jest przekazywane poprzez określone zmienne, to dowiedziałem się, że wystarczy, że nacisnę Alt i najadę myszą na wyrażenie i IntelliJ mi pokaże jaka wartość jest przekazywana.     Fajnie.     A Ty co o tym sądzisz? Możesz mi to przekazać np. w komentarzu :)

IntelliJ: shift + F6 przy zaznaczonej zmiennej zmienia wszystkie odwołania

Bardzo przydatna funkcjonalność, szczególnie, gdy chcemy mieć pewność, że wszystkie odwołania do tej zmiennej będą zmienione.     To daje więcej niż tylko szybkość pisania. To jeszcze odrobina poczucia bezpieczeństwa i komfortu, co zawsze się przydaje, wiadomo.     Tytuł to tylko skrót myślowy, więc może napiszę dokładnie to, co chcę zapamiętać: Kliknięcie shift + F6 przy zaznaczonej deklaracji zmiennej, daje możliwość zmiany nazwy tej zmiennej, ale w taki sposób, że podczas wprowadzania kolejnych liter nazwy, zmienia się nazwa od razu wszystkim wykorzystaniom tej zmiennej.     Taka definicja to nieco za dużo jak na tytuł, nie sądzisz?     To tyle na dzisiaj, ciekaw jestem co o tym sądzisz, możesz napisać swoją opinię np. w komentarzu :)

Ważna programistyczna książka: "Czysty kod"

    Zgodnie z zapowiedzią  dzisiaj wspomnę coś o książce "Czysty kod".     Kiedyś - na początku mojej programistycznej drogi - polecali mi tę książkę, do przeczytania. Ale zaraz mi dali kilka cennych rad i wtedy uznałem, że mi wystarczy. I wystarczało, do teraz.     Teraz coraz częściej zastanawiam się już nie tylko co napisać, ale i jak napisać i otrzymuję informacje zwrotne o moim kodzie, że mógłby być trochę bardziej zgodny z konwencją. Ja tę konwencję ogólnie znam, ale chyba nadszedł czas na bardziej szczegółowe wczytanie się w to jak lepiej programować.     A więc można się spodziewać, że niedługo moje wpisy będą bardziej dotyczyły ogólnych zasad programowania niż jak do tej pory raczej skrótów klawiszowych IntelliJa, choć oczywiście jak poznam jeszcze jakieś ciekawe funkcjonalności programów programistycznych, to nie omieszkam o nich wspomnieć tutaj ;)     A u Ciebie już przeczytany "Czysty kod"? Możesz się podzielić...

Konwencja dobrych zwyczajów w programowaniu

Dzisiaj kilka dobrych rad, jakich ostatnio się dowiedziałem na temat tworzenia wartościowego kodu. Oto te rady:     Najlepiej żeby: Każdy if i for miał jedną linijkę. Każda klasa miała max 100 linijek. Każda metoda miała max 5 linijek.      Niezły hardcore co? Ale jak to zrobić? - słusznie zapyta ktoś.     Otóż co do IFa i FORa to po prostu z całej treści w środku trzeba zrobić metodke i nazwać tym co się robi w środku, żeby można było się domyśleć co ta metodka robi bez patrzenia w kod. Tutaj kluczowe jest właściwe nazwanie, bo wystarczy niedokładnie podać nazwę i można kogoś potem czytającego nasz kod (albo nas samych) wprowadzić w błąd. Dlatego ja jestem za tym, żeby czytać kod i tak i tak, bo sama nazwa może po prostu zmylić. Ale znam takich seniorów, którzy tylko polegają na nazwach i z tego co do tej pory spostrzegłem, są skuteczni w swojej pracy.     Co do klasy, to z tego co się dowiedziałem chodzi o to, żeby robiła ty...

W A.equals(B) jeśli A będzie nullem, to rzuci exception, a jak B będzie nullem, to nie rzuci

Warto wczesniej sprawdzać, czy A nie jest nullem, żeby się przed zabezpieczyć.     Dzisiaj tylko - albo aż - tyle, bo to konkret info jak dla mnie.     Ciekaw jestem co o tym sądzisz, możesz napisać swoją opinię np. w komentarzu :)

Slack: ctrl+enter dodaje nowy wiersz podczas pisania

Oczywiście w sytuacji, że zwykły enter zatwierdza tekst do wysłania. Bo jeśli mamy ustawione, że żeby wysłać wiadomość, musimy nacisnąć ctrl+enter, to wtedy zwykły enter dodaje nam nowy wiersz do pisania.     Rzecz jasna można to sobie dowolnie skonfigurować.     Ciekaw jestem Twojej opinii na ten temat, możesz napisać co o tym sądzisz np. w komentarzu :)

Analyze logi

Dzisiaj piszę o jeszcze fajniejszej rzeczy niż zazwyczaj. O tym, że jak bierzemy sobie logi z errorami z innego miejsca niż IntelliJ, czyli np. w projekcie coś nam jakaś klasa wyrzuciła, to możemy sobie wziąć te logi i skopiować do Intellij, poprzez Analyze.      Po prostu bierzemy sobie: Z górnego menu Analyze -> ostatnia opcja z w menu i ok.     IntelliJ sam wklei nam kod skopiowany i na dole w logach będzie widoczny cały stacktrace. Co więcej, będzie on widoczny w taki sposób, że po kliknięciu w podkreśloną linijkę, od razu nas tam przeniesie :)     Czyż IntelliJ nie jest genialny?     Ciekaw jestem co Ty o tym sądzisz. Możesz napisać swoją opinię np w komentarzu :)

JBPM zarządza procesami z eclipsa

Jak zacząłem zajmować się procesami w Activiti, pojawił się problem, że nie mogłem obsługiwać tych aktywności, bo nie miałem odpowiednich sterowników.     Po krótkim szukaniu okazało się, że odpowiednim sterownikiem jest JBPM.     A Ty co o tym sądzisz? Możesz napisać w komentarzu :)

Zgrywanie procesów do Activiti

Żeby zgrać procesy do Activiti należy: Kliknąć na górną zakładkę Deployments -> upload new -> przeciągnięcie z IntelliJ Co ciekawe, u mnie z Eclipsa nie działało, tylko działało z IntelliJ.     Ciekaw jestem Twojej opinii. Możesz napisać co o tym sądzisz w komentarzu :)

War to zip

Po prostu, chcesz zobaczyć jakie pliki są w WARze? Rozpakuj zwyczajnie :)     Co o tym sądzisz? Ciekaw jestem Twojej opinii w tym temacie, możesz napisać co o tym myślisz, np. w komentarzu :)

Szybkie zaznaczanie tekstu z klawiatury

Kiedyś odkryciem dla mnie było jak zaznaczałem tekst używając shift + strzałki. A dzisiaj nauczyłem się jak błyskawicznie zaznaczać całe wyrazy albo nawet całe wiersze!     Sekret tkwi w kombinacji: shift + ctrl i strzałki jeśli całe wyrazy, shift + home jeśli cały wiersz w lewo shift + end jeśli cały wiersz w prawo     Szybko łatwo i przyjemnie :)     A ty co o tym sądzisz? Ciekaw jestem Twojej opinii, możesz ją napisać np. w komentarzu :)

IntelliJ: nie widzi, że klasa jest używana, jeśli jest obsługiwana przez Activiti

Taka ciekawostka. Ostatnio kodując sobie beztrosko, napotkałem na metodę w projekcie, o której wiedziałem, że wykonuje pożyteczną pracę i jest wywoływana dość często. Zdziwiłem się więc, że Intellij postanowił pokolorować nazwę na szaro - czyli jakby sugerował, że nie jest nigdzie używana.     Postanowiłem zgłębić temat i okazało się, że odpowiedź jest w Activiti. Że jeśli ta metoda jest tylko powiązana z Activiti, to IntelliJ będzie myślał, że nie jest obsługiwana w ogóle, co w sumie jest logiczne, no bo Activiti to oddzielny program.

IntelliJ: ctrl+shift+n szuka w nazwach plików

W sumie to wystarczyłoby ctrl+n, i potem tabem przełączyć się czy chcemy szukać w nazwach plików czy klas.     A TY co o tym sądzisz? Ciekaw jestem Twojej opinii w tym temacie, możesz napisać w komentarzu, co o tym myślisz :)